We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Ostatnia przys​ł​uga. Marsze pogrzebowe w repertuarze tradycyjnych roztocza​ń​skich orkiestr d​ę​tych

by Fundacja Piszczałka

• Streaming + Download

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.

about

„Ostatnia Przysługa – marsze pogrzebowe w repertuarze tradycyjnych roztoczańskich orkiestr dętych” to pierwsze takie wydawnictwo w historii polskiej fonografii. Repertuar pogrzebowy, mimo że obecny w rodzimej kulturze od ponad dwóch stuleci, owiany jest swoistym tabu. Muzykanci mawiają, że odgrywanie tych utworów poza sytuacją pogrzebu przynosi pecha, może dlatego nie podjęto dotychczas prób ich zarejestrowania; w oficjalnych archiwach takich nagrań nie znaleźliśmy. Zaznaczyć należy, że tuzin marszów, który znalazł się na płycie, to jedynie wycinek większej całości. Utwory wyselekcjonowaliśmy podług tego, co roztoczańskie orkiestry grają na pogrzebach najczęściej, i o czym wiemy, że jest lub może być dziełem polskich kompozytorów. Rodzime marsze pogrzebowe to w zasadzie osobny dział muzyki świeckiej, zapoczątkowany w XIX wieku, tworzony w oparciu o konkretne skale, harmonie, rytmizacje, a nawet cytaty w obrębie zbioru, który wciąż powiększa się o nowe utwory. Pogrzeby dla orkiestrantów mają szczególne znaczenie. Z jednej strony są świadomi wagi swojej roli, gdy mówią „niech sobie jeszcze popłaczą”, grając kolejnego marsza podczas wyjątkowo smutnego obrządku. Z drugiej także ograniczeń, gdy wspomną, że „nieboszczyk nie składa reklamacji” po nie najlepszym wykonaniu. Pogrzeby ogrywa się bowiem zarówno w upale, jak i na mrozie, kiedy tak instrument, jak i aparat grającego może odmówić posłuszeństwa. Bo, jak mówią – to „obowiązek, ostatnia przysługa, której nie można odmówić”.

credits

released October 30, 2022

Uwaga! Zainteresowanych bezpłatnym, fizycznym egzemplarzem tego wydawnictwa prosimy o kontakt pod adresem ostatniaprzysluga@gmail.com

Koncepcja merytoryczna i wybór nagrań: Jakub Cieśla, Inez Girek, Katarzyna Krasuska, Filip Majerowski, Karol Majerowski, Michał Nowak
Realizacja nagrań: Filip Majerowski, Karol Majerowski
Montaż i mastering: Michał Kupicz
Projekt graficzny i skład: Katarzyna Krasuska
Zdjęcia archiwalne: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona i zbiory prywatne: Jan Białogłowski, Władysław Kowalczyk
Fotografie współczesne: Michał Kalita
Korekcja, redakcja i tłumaczenie tekstów: Inez Girek
Wydawca: Fundacja Piszczałka

Nagrań dokonano w sierpniu roku 2022 w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa

Fundacja Piszczałka 2022

Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-SA 4.0)

license

tags

about

Fundacja Piszczałka Zakłodzie, Poland

Profil Fundacji Piszczałka zajmującej się muzyką i kulturą tradycyjną.

contact / help

Contact Fundacja Piszczałka

Streaming and
Download help